Зачищення транспортних стрічок перед вулканізацією – найважливіший етап ремонту

Стрічка конвеєра є робочим органом безперервного руху транспорту, вона є гнучкою смугою, яка закрита в коло (кільце). Коли з’єднуються краї – це вкрай відповідально, так як це місце є найбільш вразливим для полотна. Крім того, шов повинен бути рівномірним і гладким – це впливає на знос і стійкість роликів і барабанів. Є три основні способи з’єднання стрічок на конвеєрах – це механічне замикання, а також вулканізація (до цього способу застосовується гаряча та холодна). Коли відбувається механічна фіксація, установка сполучних елементів руйнує структуру поверхні, що може негативно вплинути на її ресурс, таким чином вулканізація вважається найкращим варіантом вибору кільцювання.

Ремонт стрічки конвеєра методом вулканізації здійснюється в гарячому та холодному режимі. По-перше, використання високих температур – зварювання під тиском за допомогою вулканізатора. По-друге, склеювання за допомогою спеціальних самовулканізаторів. Обидві технології пов’язані зі з’єднанням країв внахлест, що означає поділ склеєних частин щаблем (косою). Транспортні стрічки зачищаються до етапу вулканізації, адже це є одним із важливих етапів підготовки, який визначає, наскільки якісно будуть виконані стики, їхня довговічність та міцність.

Наша компанія ТОВ НВП «Укренергопостач» поряд з ремонтом, займається продажом витратних матеріалів для ремонту та обслуговування конвеєрних стрічок. Додатковою послугою ми готові запропонувати склеювання гумотканинних, гумотросових та полімерних полотен, також будуть використовуватися технології вулканізації (холодна та гаряча), або ж – механічне замикання. В асортименті наших товарів представлені спеціальні пристрої та інструменти, які дозволяють оптимізувати процеси роботи з’єднання стрічок конвеєра будь-яким способом. Якщо у вас є додаткові питання, ви можете звернутися та зв’язатися з нашими консультантами, зателефонувавши за номером +38 (067) 484-49-31.

Шовна обробка – це складний процес, який потребує особливої ​​уваги виконавця. Довжина швів (400 мм – 2 м), а також параметри, такі як кут шва, кількість і довжина ступенів розраховуються в залежності від експлуатаційних характеристик полотна, міцності та кількості шарів тканини. У процесі, коли шари зрізаються, важливо, щоб текстильний каркас не був пошкоджений, оскільки в цьому випадку порушиться міцність виробу і знизиться термін служби виробу.

Перед вулканізацією транспортерні стрічки повинні пройти шліфування обрізаних сходів, повинні бути видалені залишки гуми, залишки пилу зі з’єднаних поверхонь через щітки або через стиснене повітря, знежирені площини спеціальними розчинниками, запам’ятайте, що для таких цілей ніколи не можна використовувати бензин! До цього процесу слід поставитися вкрай відповідально, особливо якщо використовується холодна вулканізація. У клей не повинні потрапляти сторонні інгредієнти, це може послабити властивості клею, що негативно позначиться на рівномірності і надійності стику.

Все необхідне для ремонту конвеєрних стрічок прямого постачальника!

+38 067 484 49 31

ТОВ НВП «Укренергопостач» займається професійним ремонтом конвеєрних стрічок та футеруванням приводних барабанів конвеєрів по всій Україні. Супутнім напрямком професійної діяльності є постачання необхідних інструментів, комплектуючих та пристроїв для ремонту та обслуговування конвеєрів.

У нас можна придбати:

  • клеї, адгезиви та розчини, у тому числі двокомпонентний клей холодної вулканізації TP100;
  • футерувальна та ущільнювальна гума для ремонту конвеєрних стрічок та футерування барабанів;
  • екструдери-пістолети для клею, шліфувальні диски;
  • ножі-очисники конвеєрної стрічки (скребки для конвеєра): керамічні та поліуретанові.