Портальні крани для морських та річкових портів - конструктивні відмінності

Морські порти не можуть обійтися без результативних вантажопідйомних систем. Найкраще підходить для виконання портових розвантажувальних/навантажувальних робіт грейферний кран. З його допомогою допускається переміщення вантажів до 25 т вагою.

Кращі портові грейфери

Можна використовувати, наприклад, для переміщення вантажів систему “Лелека”. Позначений функціональний грейферний агрегат працює від підведеної електросистеми.

Показники довжини вильоту стріли

При виборі крана порту обов’язково враховується гранична довжина вильоту. Граничні показники – від 15 м до 40 м. Але найчастіше бувають задіяні механізми, виліт стріли яких має показник 30 м.

Показники ширини колії кранової установки

Цей важливий параметр має пряму залежність від залізничних колій, що перетинаються порталом. Конструктори прагнуть розробляти та встановлювати в портах системи такого типу, щоб вони на всіх вильотах могли пред’явити постійну вантажопідйомність.

Ось основні види порталів:

  • одно-, дво-, триколійні;
  • Г-подібні напівпортали (такі системи встановлюються, якщо виникає затребуваність у їхньому функціонуванні)

Г-подібні варіанти мають відмінність, що горизонтальна рама з одного боку встановлює упор на ходові візки. Ці візки здійснюють рух підкрановими рейками. А зазначені рейки покладено:

  • на естакадах;
  • на несучих конструкціях прикордонних складів.
Вантажопідйомні механізми для річкових портів: який з них виявляється найефективнішим

У річкових портів найчастіше набережні є укосними. Тоді напівпортали знаходять можливість пересуватися рейками, що укладалися на кількох рівнях. Конструкція знаходить зазначені особливості з метою, щоб максимально наблизити вісь обертання крана до судна. Тоді не виникає складнощів із розвантаженням судна.

Настає період паводків. Рівень води піднімається, залізничний шлях виявляється залитим водою. Однак на роботі ходових візків ця сезонна неприємність ніяк не позначається. Їхнє переміщення проводиться по нижній рейці, тобто фактично під водою.

Трипутний кран має складну конструкцію. Він знаходить здатність обслуговувати великі площі. При цьому спорудження підкранових колій коштуватиме досить дорого. Отже перед встановленням зазначених перевантажувальних кранів потрібно прорахувати, наскільки тривалим виявиться термін окупності проекту.