Навіщо робити футерування приводних барабанів

Продуктивність та низькі енерговитрати визначили широке використання стрічкових конвеєрів у виробництві. Необхідність такого обладнання з’явилася дуже давно, і стрічкові конвеєри у вигляді, близькому до сучасного (гнучке полотно із замкнутою траєкторією руху) почали працювати ще наприкінці XVIII століття. Основне призначення стрічкового конвеєра – переміщення сипучого, штучного чи іншого вантажу на невеликі відстані. Але в окремих випадках довжина траси стрічкового конвеєра може досягати 10-12 км.

Дуже важливо забезпечити максимальну ефективність роботи конвеєра, як і будь-якого промислового обладнання. Футерівка, а саме <а href=”/futerovka-privodnykh-barabanov-konvejera/”>обшивка обода барабана спеціальними матеріалами є одним із способів досягнення цієї ефективності.

Особливості роботи приводного барабана

Головний елемент стрічкового конвеєра – приводний барабан. Саме барабан, отримуючи обертальний рух від двигуна, забезпечує тягу транспортерної стрічки та необхідний напрямок руху. У загальному плані барабан є валом з металевою обічайкою, що має циліндричну або бочкоподібну форму. Заводи-виробники постачають барабани “як є”, тобто без додаткового захисту. Тому у взаємодії гумової поверхні доріжки транспортера та металевого барабана спочатку закладено потенційні помилки, а саме пробуксування та прослизання стрічки.

Ці проблеми сприяють відразу вантажонесучої доріжки, стирання та розшарування бортів конвеєрної стрічки, підвищеного абразивного зношування приводних вузлів і самого барабана. Все це знижує ефективність роботи всього конвеєра загалом.

Якщо конвеєр працює у складних умовах

Питання захисту барабанів отримує високу актуальність під час роботи стрічкових конвеєрів у складних умовах. Це стосується конвеєрних систем з малими діаметрами приводних барабанів, а також транспортерів, що переміщують сипкі, вологі чи клейкі вантажі. Тут, крім порушення технологічних процесів, підвищується ймовірність виходу з ладу механізмів приводу, які вступають в контакт з матеріалами, що висипаються і налипають.

Логічні рішення збільшити натяг доріжки тут є малоефективними, оскільки ведуть до пошкодження стрічки, особливо в районі стикувального шва.

Результати футерування

Процес футерування приводного барабана являє собою покриття робочих поверхонь барабанів захисним складом – гумою, гумокерамічним матеріалом або поліуретаном. Таким чином захищається поверхня барабана, що контактує з частиною стрічки, що рухається. Тим самим досягається власне захист барабана від корозії. Як правило, на зовнішню частину покриття, яке безпосередньо контактує зі стрічкою, наноситься рифлення.

Рифлена поверхня сприяє відводу від барабана бруду та вологи. А головним результатом футерування є отримання оптимального зчеплення барабана та стрічки, що забезпечує стабільність ходу транспортера та ефективність технологічного процесу. Завдяки цьому продовжується термін служби обладнання, і, як наслідок, підвищується рентабельність виробництва.

Отже, основними результатами футерування стрічкового конвеєра є наступні:

  • покращення зчеплення між стрічкою та барабаном;
  • збільшення терміну служби конвеєра;
  • захист металевих частин барабана від корозії;
  • стабілізація стрічки та вантажу, що переміщується;
  • ефективна та безперебійна робота транспортера.

Найбільш поширеною технологією футерування барабанів є холодна вулканізація. У цьому випадку футерувальні роботи проводяться на місці, зазвичай без зняття приводного барабана. Готові футерувальні пластини прикріплюються до барабана за допомогою багатокомпонентних клейових складів. А найефективніша і дорожча технологія футерування – гаряча вулканізація. Вона проводиться у заводських умовах, оскільки потребує застосування автоклаву.

Все необхідне для ремонту конвеєрних стрічок прямого постачальника!

+38 067 484 49 31

ТОВ НВП «Укренергопостач» займається професійним ремонтом конвеєрних стрічок та футеруванням приводних барабанів конвеєрів по всій Україні. Супутнім напрямком професійної діяльності є постачання необхідних інструментів, комплектуючих та пристроїв для ремонту та обслуговування конвеєрів.

У нас можна придбати:

  • клеї, адгезиви та розчини, у тому числі двокомпонентний клей холодної вулканізації TP100;
  • футерувальна та ущільнювальна гума для ремонту конвеєрних стрічок та футерування барабанів;
  • екструдери-пістолети для клею, шліфувальні диски;
  • ножі-очисники конвеєрної стрічки (скребки для конвеєра): керамічні та поліуретанові.